Şahıs Şirketi vs Limited Şirket

şahıs şirketi ve limited şirket farkları

Kendi işini kurmak isteyenler için en önemli ve öncül sorulardan biri şudur: Şahıs şirketi mi yoksa limited şirket mi kurmayalım? Bu soruya cevap verebilmek için tabi ki ikisi arasındaki farklar ve benzlerlikler nelerdir bunları öğrenmek gerekiyor. Bu yazımızda bu iki şirket türü hakkında belirgin farklılıkları kısaca özetlemeye çalıştık:

Şahıs Şirketi Nedir? Nasıl Kurulur?

Alacaklılara karşı sınırsız sorumluluğa sahip kişi ve kişilerce kurulmuş şirket tipidir. Şahıs Firması da denir. Türk Ticaret Kanunu'nun 124.maddesinde tanımlanmış ve sınıflandırılmıştır. Şahıs şirketleri ortaklık gerektirmez, bir kişi tarafından kurulabilir. Kurumlar Vergisi mükellefi değildir.  Türleri:

  • Adi şirket
  • Kollektif şirket
  • Komandit şirket

şahıs şirketi nasıl kurulur kısaca

Limited Şirketi Nedir, Nasıl Kurulur?

Sermayesi belli, iki veya daha fazla gerçek ya da tüzel kişiden oluşan sorumlulukları sermayeleriyle sınırlı şirket türüdür. 2015 yılı itibariyle kanunda belirtiği gibi sermayesi en az 10bin TL olmalıdır. TTK'nun 6102 sayılı kanunla özellikleri belirlenmiştir. Limited Şirket kurmak zor ve karışık bir süreç olduğu için bir muhasebeciden yardım alınmalı ve onun danışmanlığında ilerlemelidir. 

Şahıs Şirketi ile Limited Şirket Arasındaki Farklar 

Şahıs şirketi tek başına kurulabilir, belli bir sermaye gerektirmez; Buna mukabil Limited şirket en az 2 ortak ile kurulur ve belli bir sermayesi olması zorunludur. Limited şirket kurumlar vergisi mükellefidir fakat şahıs şirketi değildir. Şahıs şirketi kurması daha kolay bir işlemdir, muhasebe ve defter masrafları daha azdır.

En önemli farklardan biri de vergilendirme sistemindedir. Buna göre; şahıs şirketleri gelirlerine göre kademeli vergi öderler. Vergi; %15'ten başlar, %35'e kadar çıkabilir. Limited Şirketlerde ise %20'lik sabit bir vergilendirme vardır. Düşük iş ve gelir kapasiteleri içinvergi açısından şahıs şirketi daha avantajlı olmaktadır. 

Şahıs ŞirketiLimited Şirket
Kurucu Sayısı1 kişi yeterliEn az 2 Ortak
Kurulma SüreciKısa ve kolayUzun ve daha zor
Kurulma SermayesiGerekmezEn az 10 bin TL (2015 itibariyle)
Vergilendirme%15 ila %35 arası değişir%20
Muhasebe ve Defter GiderleriAzdırÇoktur

Anahtar Kelimeler: 

Yorumlar

Yazı için teşekkürler, şahıs ve limited şirket arasındaki en büyük fark vergi oranlarıdır. Şahıs işletmesi sahipleri belli bir meblanın üzerinde işlem yaptığında vergi oranları yüzde 35'lere kadar yükselebilmektedir fakat buna karşın ltd. tarzı işletmeler geliri ne olursa olsun sabit vergi avantajından yararlanmaktadır. Bu nedenle kişiler yapacağı işe göre ne tarz şirket açacağını seçmelidir. Örn: http://www.metedenetim.com/sirket-kurma-rehberi-sirket-nasil-kurulur/ oldukça detaylı bir karşılaştırmadır.

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.