Öğretim Görevlisi vs Öğretim Üyesi

ogretim üyesi ile görevlisi arasındaki fark

Üniversite ve meslek yüksek okullarında öğrenimi gerçekleştirmek veya akademik çalışmalar yürütmekle görevli öğretim elamanlarının ünvanları genelde karıştırılır. Doğrusu öğretim elemanı mı yoksa öğretim görevlisi midir? Her ikisi de doğruysa üye ile görevli arasındaki farklar nelerdir? İşte cevaplarımız:

Öncelikle şunu belirtelim üniversitede çalışan öğretim elemanlarının ünvanları 2547 sayılı YÖK kanununda tarif edilmiştir. 

Öğretim Elemanı ne demektir?  En genel tabir olup Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyeleri, öğretim görevlileri, okutmanlar ile öğretim yardımcıları kapsamaktadır.

Öğretim Görevlisi ne demektir, kime denir?

2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu'nun 3.maddesinde tanımlanan bir ünvandır. Bu maddede öğretim görevlisi şöyle tanımlanmıştır:  Ders vermek ve uygulama yaptırmakla yükümlü bir öğretim elemanıdır.

Öğretim Üyesi ne demektir, kime denir?

2547 sayılı YÖk kanununda bu kadro için şöyle bir tanım yapılmıştır: Yükseköğretim kurumlarında görevli profesör, doçent ve yardımcı doçentlere denir.

Öğretim Üyesi ile Görevlisi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yukarıda belirtilen yasada anlatıldığı gibi öğretim üyesi; akademik bir derecesi ve ünvanı olan bir kadro pozisyonudur. Araştırma görevlisi ya da asistan olarak başlayan bu kariyerdeki insanlar Profesörlüğüe kadar yükselebilirler. Haliyle yüksek lisans ve doktora sahibidirler. Hem derse girebilirler hemöğretim üyesi görevlisi farkları de akademik / bilimsel araştırma yaparlar.Bir öğretim üyesi şu unvanlardan geçer:

 • Asistan
 • Görevlisi
 • Yardımcı Doçent
 • Doçent
 • Profesör

Öğretim Görevlisi ise akademik bir ünvana sahip değildir, sadece derslere girmekle yükümlüdür. Yüksek Lisans veya doktora derecesine sahip olmasına gerek yoktur. Yüksek Lisans ve doktora yapsalar bile doçent ve profesör gibi ünvanlar alamazlar. 

Öğretim Görevlileri, öğretim üyelerinin ders yüklerini azaltmak ve bilimsel çalışmalara yoğunluk vermelerini sağlamak amacıyla üniversite bünyesinde istihdam edilirler.

Bunlardan başka, öğretim üyesi; üniversitenin rektör seçimlerinde oy kullanma hakkına sahiptir. öğretim görevlisinin oy hakkı yoktur. Öğretim görevlisi doğrudan dekanlık kadrosundadır. Öğretim Üyesi ise üniversite rektörlüğüne bağlıdır. 

Bir diğer fark ise ders yükü miktarlarındadır. Bir öğretim üyesi haftada en az 10 saat; öğretim görevlisi ise 12 saat derse girmekle yükümlüdür.  Ek ders ile birlikte Öğretim üyeleri haftalık maksimum 40 saat, öğretim görevlileri 42 saat ders alabilir. 

Öğretim Üyesi - Öğretim Görevlisi Farkları Tablomuz:

Öğretim Üyesi

Öğretim Görevlisi

Asli Görev

Ders vermek / Akademik Çalışma Yapmak

Ders Vermek

Ünvan

Yar. Doç, Doçent, Profesör

---

Kadrosu

Rektörlük

Dekanlık

Terfi

Var

Yok

Rektör Seçiminde

Oy kullanır

Oy kullanamaz

Y.Lisans / Doktora

Zorunlu

Opsiyonel

Mecburi Ders Yükü (Haftalık)

10 saat

12 saat

Maksimum Ders (Haftalık)

40 saat

42 saat

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

 • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
 • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
 • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.