Migren vs Sinüzit

sinüzit migren farkı

Şiddetli baş ağrısı yaşayanların en çok merak ettikleri konulardan biri de Migren ile Sinüzit arasındaki farklardır. Her iki hastalık da baş ağrısına neden olduğundan çoğu zaman birbirleyle karıştırılırlar. Yine de şu unutulmamalıdır ki her baş ağrısı sinüzit ya da migren kaynaklı olmayabilir. Peki sinüzit migren farkı nedir? Önce bu iki hastalığı bir tanıyalım:

Migren Nedir, Nasıl Bir Hastalıktır?

Migren otonom sinir sisteminde ortaya çıkan ve genellikle baş ağrısına yol açan kronik bir rahatsızlıktır. Kelime Yunanca kökenli olup, başın bir tarafındaki ağrı anlamına gelmektedir. Migrenin belirtileri nelerdir, kısaca şunları sayabiliriz: baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma, ışığa ve sese karşı hassas olmak. Tıp henüz migrenin tam olarak neden kaynaklandığı bulamamıştır fakar nörovaskuler bir rahatsızlık olduğu düşünülüyor.

Sinüzit Nedir, nasıl bir hastalıktır?

yüzde yer alan sinüslerin yüzeyindeki mukoza zarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Sinüzit, şiddetli baş ağrısına sebep olur. Sinüsleri temizleyen ince kanallar tıkanırsa sinüzit hastalığı ortaya çıkacaktır. Bu tıkanıklık tedavi ile ya da kendiliğinden açılırsa sinüzit iyileşme gösterir, aksi taktirde hastalık kronikleşir. Başlıca belirtileri arasında; burun tıkanıklığı, halsizlik, ateş, baş ağrısı, göz akıntısı ve ağız kokusu sayılabilir.

migren ile sinüs farkları

Migren ile Sinüzit Farkları Nelerdir?

Öncelikle bu iki hastalığın kaynağı tamamen farklıdır. Migren sinir sistemiyle alakalı bir rahatsızlık iken, sinüzit iltihap nedenli bir hastalıktır. İkisinin sık birbirine karıştırılma nedeni baş ağırısıdır.  Baş ağrısının karakteristiği hangi hastalık olduğu hakkında ipuçları verebilir. Örneğin migrende, ağrı kafanın bir yarısında meydana gelir; sinüzitte ise alın kemikleri ve elmacık kemiklerin arkasında hissedilir.

Farklar Tablomuz:

SinüzitMigren
NedeniSinüs kanallarının İltihabıSinir Sistemi bozukluğu
BelirtilerBaş ağırıs, Halsizlik, ateş, burun tıkanıklığı, göz akıntısı vb...Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ışığa karşı hassasiyet
Kelime KökeniYunanca (kafa ağrısı)Latince (Çökme, Boşluk)
En çok etkilediği organlarBaşBaş ve mide
Başın hangi bölgesini etkilerAlın ve elmacık kemiklerinin arkasıBaşın yarısı

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.