Dernek vs Vakıf

dernekler-vakıflar-farklar

Birbirine sık karıştırılan kurumlardan ikisi vakıflar ve dernekler arasındaki farkları kısaca özetleyeceğimiz yazımıza hoşgeldiniz. Ülkemizde dernek kurmak ve dernek faaliyetleri yürütme şartları kanun ile korunmaktadır. Aynı şekilde vakıfların özellikleri de yasalarda belirtilmiştir. Şimdi bu kuruma kısa bir bakış atalım ve farklarını belirtelim:

Dernek Nedir Kısaca?

Belli ve ortak amaçları için en az yedi gerçek veya tüzel kişi tarafından kurulan, bilgi ve çalışmalarını devamlı birleştirerek oluşturulan tüzel kişiliğe sahip topluluktur. Dernek kurma, amaç kapsam ve diğer özellikler 5253 Sayılı Dernekler Kanunu'nda belirtilmiştir.

Dernekler, önceden haber vermeksizin kurulabilir. Hiç kimse dernek kurmaya veya bir derneğin üyesi olmaya zorlanamaz. Derneklerin geliri olmaz,bağış ve fonlarla işlevlerini sürdürürler. Ülkemizde 2015 itibariyle 108 bini aşkın dernek mevcuttur. (kaynak)

Vakıf Nedir Kısaca?

 Gerçek veya tüzel kişilerce, yeterli mal ve hakları belli bir amaca yönelik tasarruf etmeleriyle oluşan tüzel kişiliklerdir. Vakıflarda dernekler gibi üyelik sistemi yoktur. Vakfın gelirleri bir kişinin bütün malvarlığını, gelmiş ya da gelecekteki ekonomik kazançları kapsayabilir. Tek kişi tarafından kurulabilir. Özel Üniversiteler vakıflarca açılır ve işletilir. Vasiyetname ile vakıf kurulabilir.

Dernek Vakıf Farkı Tablo:

VakıfDernek
Kurucu SayısıBir kişi yeterliEn az 7 kişi
Kurucu KişiliğiGerçek ya da TüzelGerçek ya da Tüzel
Üyelik SistemiYokturVardır
Ticari yetkinlikVardırYoktur
Mali KaynaklarMal varlığı, ekonomik getiriler, bağışlar, fonlarBağış, Fon
İlgili Kanun57375253

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.