BJT vs FET

Bjt fet farkları

En yaygın kullanılan iki transistör çeşidinden BJT ve FET arasındaki farkları kısaca özetleyelim. Önce ortak noktasından bahsedelim:  Hem Bipolar Junction Transistor (BJT)  ya da Türkçesiyle Çift kutuplu Bileşim yüzeyli transistör hem de Field Effect Transistor (FET)  yani Alan Etkili Transistör P ve N birşeliminden oluşan yarı iletken anahtarlama elemanıdır. 

BJT ile FET arasındaki farklar:

1. Sembolleri ve Yapısı:

bjt ile fet arasındaki farklar

BJT'ler İki P-N birleşim yüzeyine sahiptir. Yani p-n-p ya da n-p-n olabiliyorken, FET'ler bir birleşim yüzeyine sahiptir ve n-kanal ya da  p-kanal adı alırlar. 

2. Uç İsimeri

BJT uçları collector,  base ve emitter ismini alır.  Base kontrol ucudur.  Collector ve emitter arasına anahtarlanacak eleman bağlanır. FET uçları ise drain, source ve gate adını alır.  Gate kontrol ucudur. Drain ve source arasına ise anahtarlama yapılacak eleman bağlanır.

3. İletim Şartları:

Bir BJT,  akım kontrollü bir elemandır.  Beyz ucuna uygulanacak ufak bir akım kolektor ve emiter arasındaki bağlantıyı kısa devre eder. Beyz ucunda akım oluşabilmesi için beyz ucuna eşik geriliminden bir miktar fazla gerilim uygulanmalıdır.  BJT boşta iken kesim durumundadır. C ile E arasından akım akmaz.

FET gerilim kontrollü bir elemandır.  Gate ucuna uygulanan gerilimin miktarı drain ile source arasındaki direnç değerini değiştirir. Bir başka deyişle gate ucundaki gerilim drain soruce arasındaki iletkenliği azaltıp artırır.  FET boşta iken yani G ucuna gerilim uygulanmamışken iletim durumundadır. D ile S arasından akım akabilir. 

4. Avantajar:

FET'lerin BJT'lere göre bazı avantajları vardır. Örneğin giriş empedansları yüksektir. Gürültüsü azdır, yüksek frekanslarda daha kararlı çalışırlar. Sıcaklık değişimlerine göre daha dirençlidir. Boyutlar daha ufak olabilir. Gürültü bağışıklığı iyidir. Dezavantaj olarak ise dar band genişliği ve fiziksel olarak hassas olmalaları gösterilebilir.

BJTFET
AçılımıBipolar JunctionField Effect
Kontrol YöntemiAkım Gerilim
UçlarıC/B/ED/G/S
Boştaki DurumKesimİletim
Giriş EmpedansıDüşükYüksek
Çıkış EmpedansıYüksekDüşük
Çalışma GürültüsüYüksekDüşük
TipleriPNP / NPNN kanal / P Kanal
Sıcaklık karakteristiğiDeğişkenSabit

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.