3D ultrason vs 4D ultrason

3  boyutlu ultrason

Hamile kadınların ve eşlerin en çok merak ettikleri şeylerden biri hiç şüphesiz, doğmamış çocuklarının fiziksel özelliklerinin kime benzediği ya da nasıl olduğudur. Ultrason çekiminde asıl amaç sağlıklı bir gebeliğin takibi olsa da aileler aynı zamanda çocuklarının yüzlerini görmek için gebelik boyunca bir kaç kez ultrasona girmektedir. Teknolojinin hızlı değişimi de ultrason yöntemlerini etkilemiştir.

Günümüzde 2d ultrason, 3d ultrason ve 4d ultrason adı altında değişik tipler mevcuttur. Gebelik haftasına göre ultrason tipleri de değişmektedir. Örneğin iki boyutlu ultrason gebelikte periyodik olarak kullanılır. Fakat üç ve dört boyutlu ultrasonlar aksi bir durum yoksa gebelikte bir defa kullanılır. Bu kullanımda artık bebeğin yani fetüsün şekillendiği ve insana benzediği dört aydan sonra  gerçekleştirilir.

Peki üç boyutlu ultrason ile dört boyutlu ultrason arasında ne gibi farklar var. En büyük fark şudur ki 3d ultrasonda bebeğin hareketleri net olarak görülmez, sadece resmi ve yapısı görülür. 4 ultrason ise bebeğin gerçek zamanlı olarak anne karnında üç boyutlu olarak izlenebildiği türdür. Yani 4d ultrason, 3d olmakla birlikte 4.boyut zaman olmaktadır.

Şu unutulmamalıdır ki 3  boyutlu ve 4 boyutlu ultrason olmazsa olmaz değidir. Asıl önemli olan 17.-22.haftalarda gerçekleştirilen ve detaylı ultrason denilen birinci düzey, ikinci düzey taramadır ki bunlar geleneksel ultrason yöntemiyle yani 2 boyutlu ultrason ile gerçekleştirilebilir. 

Üç Boyutlu Ultrason ile 4 boyutlu arasındaki farkları tablomuzda özetlersek;

3 Boyutlu (3d)4 Boyutlu (4d)
Ne zaman16 haftadan sonra16 haftadan sonra
ÜcretDaha ucuzDaha pahalı
HaraketYokGerçek zamanlı
Detaylı ultrason yerine geçer miHayırHayır

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.