32 bit vs 64 bit

32 bit 64 bit farklar

Bilgisayar veya işletim sistemleri söz konusu olduğunda bizi bir ikilem karşılar.  32 bit mi yoksa 64 bit mi? Hangisi daha iyi?  32bit ile 64 bit arasındaki farklar nelerdir? Bu sorulara kısa ve net cevaplar verelim.  Evvela şunu cevaplandırmamız lazım.  Bir bilgisayar ya da işletim sistemi 32bitliktir ya da 64 bitliktir derken ne kastediyoruz, ne anlamalıyız?

Burada bahsedilen bit sayısı aslında bir işlemcideki (CPU) adres ve veriyolu miktarını belirtir.  32 bit bir CPU'da adreslenecek alan sayısı 2 üzeri 32 adet olacaktır.  Yani yaklaşık 4GB. Bu 32 bit işlemciye sahip bir bilgisayarda en fazla 4GB'lık RAM kullanabilirsiniz demektir.  64 bitlik bir işlemcide ise 2 üzeri 64 tane register'ı adresleyebilirsiniz ki bu da yaklaşık 17 milyar GB'lık RAM'e karşılık gelir. Kısacası 64 bitlik işlemciler istediğiniz büyüklükteki RAM'ı destekler. 

Bir RAM'ın fazla olması demek, sistemin daha hızlı olması demektir. RAM bolsa, hard disk'e veri yazma gibi işlemler de hızlanacağından sistemde bir hızlanma gözlemlenebilir.

64 bit ve 32 bit farklarıBir başka farklılıkta veriyolu miktarında ortaya çıkar. Veri yolu demek bir seferde işlemcinin işleyebildiği komutun uzunluğu demektir. 32bit işlemcide CPU bir saykılda 32 bit uzunluğunda komut işleyebilir. 64 bitlik işlemcilerde ise bir komut saykılında 64 bit uzunluğunda komut ALU'da işlem görür. Fakat şu unutulmamalıdır ki 32 bitlik işlemciler 64 bitlik veriyoluna sahip olabilirler.

Bir komut (word length)  genel olarak mnemonic (instruction) ve operand adlı iki kısma ayrıldığından 64 bit işlemcide operand'a ayrılan kısım daha uzun olacağından tek seferde daha çok bilgi işlenebilir.  Bu da 64 bit işlemcilerin daha verimli olduğunu ortaya çıkarmaktadır. 

32bit 64bit farkını bir tabloda özetlersek:

32bit işlemci64bit işlemci
Max. RAM kapasitesi4GBNeredeyse sınırsız (16 TB)
Veriyolu Uzunluğu32bit, 64bit64bit
VerimAzÇok
GüvenlikAzÇok
HızAz hızlıDaha hızlı

Anahtar Kelimeler: 

Yeni yorum ekle

Filtered HTML

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • İzin verilen HTML etiketleri: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.

Plain text

  • Hiç bir HTML etiketine izin verilmez
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünür.